Gotówkowy kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny służy do zamiany wielu zaciągniętych zobowiązań wobec banków w jeden kredyt o stałym oprocentowaniu. Spłata wielu należności naraz może być dla nas nieraz bardzo kłopotliwa. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się o to, że zapomnimy spłacić raty jakiegoś kredytu, a tym samym ryzyko płacenia dodatkowych odsetek zostaje zażegnane. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze wzięcie kredytu konsolidacyjnego jest opłacalne.
kredyt-konsolidacyjnyJak otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Banki udzielając nam takiej pożyczki rozpatrują dwie możliwości zabezpieczenia się przed nieuczciwymi klientami. Istnieją dwie możliwości zabezpieczenia takiego kredytu. Jedną z nich jest hipoteka, czyli wzięcie kredytu pod nieruchomość. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć kwotę miesięcznego zobowiązania. Ponadto, możemy znacząco wydłużyć okres kredytowania na wiele lat. Takie rozwiązanie jest przydatne w sytuacji, gdy spłata naszych aktualnych zobowiązań wobec instytucji bankowych jest uciążliwa dla naszego budżetu domowego. Musimy się jednak liczyć z tym, że zapłacimy więcej, nasz dług bowiem jest bardziej rozciągnięty w czasie. Drugą możliwością zabezpieczenia naszego kredytu konsolidacyjnego są nasze dochody. Wówczas mówimy o kredycie konsolidacyjnym gotówkowym. W takiej sytuacji  będziemy musieli liczyć się z tym, że oferta nie będzie zbytnio atrakcyjna z punktu widzenia naszego portfela. Co prawda zamienimy wiele rat kredytowych na jedną, stała, lecz takie rozwiązanie będzie dużo droższe w porównaniu do kredytu wziętego pod hipotekę. Ile wynosi oprocentowanie? W praktyce wychodzi naprawdę różnie. Roczna rzeczywista stopa oprocentowania średnio wynosi 15%, jednak na rynku istnieje wiele firm, które posiadają zarówno lepsze jak i gorsze oferty.
Należy pamiętać o tym, aby nie podejmować decyzji o zaciągnięciu takiego kredytu pochopnie. Nie zawsze jest to opłacalne, a dużo bardziej rozsądną decyzją jest odpowiednie uporządkowanie własnych rachunków niż narażanie swojego budżetu domowego na dodatkowe koszty.