Kredyt gotówkowy bez odsetek

szybka-pozyczka-dokumentyBanki od wielu lat prowadzą agresywną kampanię reklamową skupioną na promowaniu kredytów gotówkowych. Placówki, które nie nadążają za konkurencją, tracą swoich klientów i zarabiają znacznie mniej. Parę lat temu przełomem było wprowadzenie kredytów na dowód osobisty i bez zaświadczeń o zarobkach, później wypromowano kredyty na PIT-11 lub PIT-37, by na koniec podjąć walkę z firmami pożyczkowymi i zaoferować potencjalnym pożyczkobiorcom kredyt bez odsetek. Gdy jednak zastanowimy się dłużej nad tym hasłem, mogą obudzić się w nas wątpliwości: jaki interes ma bank w udzielaniu kredytu bez żadnych odsetek? Jak się okazuje, myślenie takie jest całkowicie słuszne.
Kredyt bez odsetek kilka lat temu był dostępny jedynie w firmach pożyczkowych. Nadal znajduje się on w ofercie instytucji pozabankowych, jednak obecnie przyjął on inną formę. Aktualnie jest to kredyt przez Internet, którego udziela się zazwyczaj na 30 dni i na kwotę nie wyższą niż 1000 złotych. Bezwzględnie należy przestrzegać terminu spłaty zadłużenia, gdyż jakiekolwiek opóźnienie powoduje naliczenie horrendalnie wysokich odsetek karnych. Ponadto pożyczką bez żadnych kosztów może być jedynie pierwsza pożyczka w danej firmie pożyczkowej.
Gdzie otrzymamy kredyt bez odsetek.
Obecnie z kredytu gotówkowego bez odsetek można skorzystać również w bankach – jest to tradycyjny kredyt gotówkowy udzielany na dowolny cel konsumpcyjny. Nie oferują go jednak wszystkie banki, ale tylko poszczególne placówki, np. Raiffeisen Polbank, Bank BGZ i ING Bank Śląski. Najkorzystniejsze warunki kredytowania otrzymają klienci pierwszej wymienionej placówki – mogą oni liczyć nawet na pożyczenie 150 tysięcy złotych z okresem spłaty wynoszącym maksymalnie 96 miesięcy. Pozostałe banki oferują kredyt bez odsetek, jednak w ich przypadku jest on udzielany na znacznie niższe kwoty (np. 2000 złotych) oraz na okres od 6 do 12 miesięcy. W porównaniu do innych kredytów gotówkowych w bankach jest to bardzo niska kwota i z bardzo krótkim okresem spłaty.
Walka banków z firmami pożyczkowymi sprawiła również, że oprócz udzielania kredytu gotówkowego bez odsetek, banki zapewniają, że ten sam kredyt może zostać przyznany bez zaświadczeń o dochodach (najczęściej jednak do określonej kwoty, niższej niż przy przedstawieniu dokumentu potwierdzającego zarobki). Banki kuszą także gwarancją podjęcia szybkiej decyzji kredytowej, dzięki której gotówka pojawia się na koncie klienta prawie natychmiastowo.
Warunki otrzymania kredytu.
Osoby chcące wziąć kredyt bez odsetek muszą jednak pamiętać, że nie jest to kredyt bez żadnych kosztów. Udzielenie tego typu kredytu zazwyczaj wiąże się z obowiązkiem zapłaty prowizji w dniu uruchomienia kredytu lub płacenia jej w comiesięcznych ratach. W przypadku Raiffeisen Polbank prowizja ta wynosi 9 procent. Przykładowo, gdy klient weźmie kredyt na kwotę 50 tysięcy złotych i będzie zamierzał spłacać go przez 60 miesięcy, zapłaci on prowizję w wysokości 2500 złotych, a rata kredytu wyniesie 1161 złotych miesięcznie. Inne placówki niekiedy rezygnują z wymogu zapłaty prowizji, jednak w zamian żądają, by klient wykupił dodatkowe ubezpieczenie kredytu lub skorzystał z innego produktu bankowego, np. otworzył w nim konto. Trzeba także zaznaczyć, że odsetek nie płaci się jedynie, gdy raty są spłacane terminowo – w przypadku opóźnień banki naliczają odsetki karne (na szczęście niższe niż firmy pożyczkowe). Dla niektórych osób kłopotliwy może być również fakt, że kredyt bez odsetek w banku mogą uzyskać jedynie osoby, które ukończyły 25 rok życia, pracują na umowę o pracę lub mają stałe dochody z umowy zlecenia, a także nie posiadają złej historii kredytowej w rejestrach dłużników.
Wnioski
Jeśli nie przeszkadza nam, że by wziąć kredyt bez odsetek, należy skorzystać z innych produktów bankowych, wykupić ubezpieczenie czy też zapłacić prowizję, możemy korzystać z tego typu kredytów z pełnym zadowoleniem. W porównaniu do innych kredytów gotówkowych są one tanie i dość łatwo dostępne. Pamiętajmy jednak, by w miarę możliwości brać kredyty bez żadnych odsetek jedynie w bankach, gdyż w razie opóźnień w spłacie zadłużenia, banki nie naliczą nam tak wysokich odsetek karnych jak prywatne instytucje pożyczkowe. Obecnie kredyt bez odsetek oferują banki raiffeisen oraz polbank. Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze opinie na temat ofert tych banków.