Szybki kredyt na dowód

szybka-pozyczka-dokumentyJeszcze parę lat temu kredyty na dowód osobisty były dostępne jedynie w instytucjach pozabankowych. Obecnie trend ten zaczyna się zmieniać, gdyż banki próbują walczyć o klientów z firmami pożyczkowymi, które udzielają pożyczek praktycznie każdej osobie, która o to wnioskuje.
Kredyt jest jedną z najpopularniejszych form finansowania wydatków w przypadku braku własnych oszczędności. Jest on oferowany przez banki i instytucje pozabankowe, które w zamian za udzielenie wsparcia finansowego, żądają od klienta zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami od niej. Spłata kredytu odbywa się w postaci comiesięcznych rat – w przypadku pożyczek pozabankowych raty mogą być spłacane również co tydzień w zależności od oferty danej instytucji oraz woli klienta.

Kredyt na dowód osobisty jest udzielany na innych zasadach niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Aby go otrzymać, nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o dochodach ani zabezpieczeń. Instytucje pożyczkowe nie wymagają również dobrej historii w BIK ani nie sprawdzają zdolności kredytowej. W firmach tego typu pożyczkę może więc otrzymać każdy bez względu na swój status zawodowy, poziom osiąganych dochodów czy aktualną wysokość zadłużenia. Banki wymagają co prawda od osób biorących kredyt na dowód posiadania dochodów i zdolności kredytowej, jednak stosują uproszczone procedury przyznawania tego rodzaju pożyczki. Wystarczy, że wnioskodawca posiada regularne wpływy na swoje konto w banku, by ten mógł zaoferować mu pożyczenie określonej na ich podstawie kwoty. Dochody wnioskodawcy są bowiem widoczne dla danej placówki nawet, gdy ktoś nie jest w stanie udokumentować źródła tychże wpływów. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybki kredyt przestał być domeną jedynie firm pożyczkowych.
Największymi zaletami szybkiego kredytu są jego duża dostępność oraz prawie natychmiastowe przelewanie pieniędzy na konto klienta. W firmach pożyczkowych gotówkę można dostać nawet po 15 minutach od złożenia wniosku o udzielenie pożyczki. Jest to szczególnie ważne, gdy pieniądze są nam potrzebne, by sfinansować ważny i nieprzewidziany wydatek, np. naprawę lodówki czy zakup leków. Banki również umożliwiają tak szybkie przelanie gotówki, jednak dotyczy to jedynie obecnych klientów danej placówki, którzy posiadają w niej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z regularnymi wpływami.
Warto także podkreślić, że część firm pożyczkowych oferuje swoim klientom możliwość uzyskania pierwszej pożyczki bez ponoszenia kosztów, np. kwota 1000 złotych jest pożyczana na 30 dni z oprocentowaniem równym 0%. Kredyt bez zaświadczeń jest również dostępny dla osób, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub nie prowadzą działalności gospodarczej. Mogą więc korzystać z niego osoby pracujące jako freelancerzy, czy też zatrudnione w tzw. szarej strefie lub otrzymujące pieniądze na utrzymanie od rodziny. Co prawda, nie uda im się pożyczyć tak wysokich kwot jak osobom z tradycyjną formą zatrudnienia, jednak możliwość szybkiego uzyskania kilku tysięcy złotych niejednokrotnie może uratować ich przed sporymi kłopotami.
Należy jednak pamiętać, że kredyt bez zaświadczeń wiąże się z wyższymi odsetkami niż w przypadku kredytów udzielanych po przedstawieniu oświadczenia o dochodach. Dzieje się tak dlatego, że kredyty na dowód osobisty niosą ze sobą dość wysokie ryzyko. Banki i instytucje pożyczkowe chcą więc zminimalizować je dzięki wyższemu oprocentowaniu. Warto podkreślić, że maksymalna wysokość oprocentowania w szybkim kredycie w banku jest określona i nie może przekroczyć czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. W przypadku pożyczek pozabankowych rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) może być znacznie wyższa, gdyż udzielenie tzw. chwilówki wiąże się często z wieloma prowizjami i dodatkowymi ubezpieczeniami. Przed wzięciem szybkiego kredytu bez zaświadczeń należy więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi opłatami, które będziemy musieli pokryć. Ponadto kredyt na dowód osobisty jest udzielany bez dokładnego sprawdzania sytuacji finansowej klienta, co sprawia, że mogą go wziąć również osoby, których domowy budżet nie jest w stanie udźwignąć kolejnego zobowiązania. Wysoka dostępność szybkich kredytów może więc spowodować, że po finansowanie takie sięgną osoby, które nie powinny już bardziej się zadłużać, gdyż wpadną w ten sposób w pętlę kredytową, z której niezwykle trudno się wydostać.