Czy możliwe jest otrzymanie pożyczki bez umowy o pracę?
Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zaciągnięcie pożyczki gotówkowej w banku bez posiadanej umowy o pracę. W dzisiejszej sytuacji rynkowej coraz więcej jest pracowników dorywczych sezonowych, wiele osób pracuje na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub umowę o współpracy. Czy tacy pracownicy mają szansę na otrzymanie kredytu bankowego? Osoby, które uzyskują dochody z innej niż tradycyjna umowa o pracę stanowią obecnie tak dużą liczbę potencjalnych klientów banków, że ignorowanie ich potrzeb i traktowanie, jako klientów „gorszej” kategorii, byłoby ze strony bankowców wielce nierozsądne. Banki dostosowują, więc swoją ofertę do zmieniającego się dynamicznie rynku pracy. Osoby zatrudnione na umowę zlecenie lub umowę o dzieło w większości banków nie będą miały problemów z otrzymaniem pożyczki gotówkowej. Oczywiście wymagania stawiane takim osobom są wyższe niż w przypadku tradycyjnych umów o pracę, ale z pewnością nie są to warunki, którym nie można sprostać.
Warunki otrzymania pożyczki bez umowy o pracę
Forma uzyskiwania dochodów przestała być dla banków istotnym kryterium przyznawania kredytów. Banki obecnie zwracają uwagę przede wszystkim na regularność uzyskiwania dochodów. Otrzymywany cyklicznie dochód powinien być, co najmniej takiej samej wysokości, jak minimalna wysokość dochodu akceptowana przez dany bank. Standardem stał się warunek posiadania nieprzerwanego zatrudnienia przynajmniej przez jeden rok. Regularność i wysokość dochodów można udokumentować w różny sposób. Klient banku może przedstawić umowę wraz wyciągiem z konta, na które wpływa wynagrodzenie lub wystawianymi rachunkami. W niektórych bankach wymagane jest zaświadczenie o dochodach wystawione przez firmę zatrudniającą kredytobiorcę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Wiele banków posiada elastyczne zasady związane z zatrudnieniem pożyczkobiorcy. Bank Pekao SA dopuszcza do wnioskowania o kredyt klientów otrzymujących dochody z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło. Ta sama sytuacja mam miejsce w BNP Paribas. Kredyt Bank idzie o krok dalej. Tutaj o kredyt mogą starać się pracownicy sezonowi oraz zatrudnieni na okres próbny. Umowy o dzieło i zlecenie akceptują również Bank Millennium, Eurobank oraz Meritum Bank. Warto korzystać z pożyczki bez umowy o pracę oferowanych przez banki. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, niż pożyczki zaciągane w instytucjach z sektora poza bankowego. Pamiętajmy, że wszystkie banki pozostają pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Instytucje para bankowe proponują nam korzystne oprocentowanie, ale dodatkowe opłaty i bardzo krótki okres spłaty pożyczki, może wpędzić nas w poważne kłopoty finansowe. Pomocna w tarapatach finansowych bywa konsolidacja kredytów, czyli połączenie wielu zobowiązań w jeden kredyt na korzystnych warunkach. Jest ona jednak możliwa wyłącznie w przypadku zadłużenia w bankach.
Jak otrzymać pożyczkę na lepszych zasadach.
Najlepszą radą dla osób nieposiadających tradycyjnej umowy o pracę, będzie z pewnością udanie się do banku, w którym posiadają one rachunek. Bank ten może najlepiej i najszybciej ocenić zdolność kredytową. Zna, bowiem historie rachunku, wie, jakie są wpływy na konto i czy jak wygląda ich regularność. Może okazać się, że nie będą potrzebne żadne zaświadczenia. Pożyczkobiorca omija w ten sposób szereg formalności. Szansa na uzyskanie pożyczki we własnym banku jest większa, niż w przypadku innego banku. Kredyt taki może być oprocentowany najwyżej na 20 % w skali roku. Jeżeli wydaje nam się, że to dużo, przejrzyjmy oferty instytucji poza bankowych. Tam oprocentowanie jest jeszcze wyższe. Wysokość udzielanych kredytów zależy oczywiście od poszczególnych banków. Warto porównać ofertę kilku banków i wybrać tę najbardziej korzystną. Pomogą nam w tym rankingi kredytów czy wyszukiwarki kredytów dostępne w Internecie. Sami możemy zadbać o to, aby otrzymać pożyczkę na korzystniejszych warunkach. Pomoże nam w tym z pewnością brak wpisu na liście dłużników prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej. Rzetelne wywiązywanie się z dotychczasowych zobowiązań to szansa na korzystniejszy kredyt. Dobra historia kredytowa BIK skłania bank do udzielenia pożyczki o niższym oprocentowaniu lub bez ponoszenia kosztów prowizji. Bardzo często ogranicza do minimum liczbę formalności. Bank w takich przypadkach z reguły nie wymaga również poręczeń finansowych będących zabezpieczeniem pożyczki.