Podstawowe informacje o kredycie przez Internet.
Kredyt przez Internet jest współczesną alternatywą dla tradycyjnych kredytów. Największą jego zaleta jest wygoda, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, aby móc zaciągnąć pożyczkę w banku. W dobie Internetu banki musiały opracować nowe oferty, dopasowane do panujących trendów, aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Kolejną zaletę może stanowić fakt, że nie trzeba dostarczać całych teczek dodatkowych zaświadczeń, poręczeń ani gwarancji zabezpieczających spłatę. Co za tym idzie – okres wyczekiwania na pieniądze znacznie się skraca, bo jak ogólnie wiadomo, nie zawsze można otrzymać wymagane zaświadczenia „od ręki”. Dlatego też kredyty przez Internet są szczególnie polecane tym osobom, które mają przejściowe problemy finansowe i zależy im na szybkim pozyskaniu pieniędzy na w miarę niskim oprocentowaniu. Warto dodać, że taka metoda podpisywania umowy kredytowej wiąże się z niskimi kosztami, ponieważ omija się częściowo biurokrację oraz nie ponosi się kosztów utrzymania oddziału banku i jego pracowników. Co więcej, środki pieniężne pochodzące z kredytów przez Internet mogą być wydatkowane na dowolny cel. Stanowi to wygodną alternatywę dla tradycyjnego kredytu, ponieważ nie ma konieczność udokumentowania wydatkowanych pieniędzy, a co za tym idzie – ponoszenia dodatkowych kosztów, jak to mam miejsce np. w przypadku kredytu hipotecznego.
Jak otrzymać kredyt przez Internet?
Sposób pozyskania kredytu przez Internet w dużej mierze zależy od indywidualnych wymagań banku. W większości przypadków trzeba jednak posiadać konto rozliczeniowe, na którym odnotowywane są obroty. Dlaczego? Otóż wysokość kredytu jest ustalana na podstawie wpływów na konto – im bardziej regularne i wyższe, tym większy jest limit kredytowy. A może on wynosić nawet do 30 000 złotych. Warto wspomnieć, że konto nie musi znajdować się w tym samym banku – od pewnego czasu funkcjonuje międzybankowa aplikacja „Importer”, która pozwala na udokumentowanie wpływów na konta z wielu innych banków, zgłoszonych do aplikacji.
Aby móc ubiegać się o kredyt, trzeba standardowo złożyć wniosek. Można to zrobić na 3 sposoby:
- wypełnienie formularza na stronie internetowej banku,
- kontakt z konsultantem telefonicznym lub internetowym,
- wypełnienie formularza bezpośrednio z konta bankowego.
Ostatnia metoda może zostać jeszcze bardziej ułatwiona i przyśpieszona. Mianowicie niektóre banki, analizując obroty, a w szczególności wpływy na konto, automatycznie udostępniają linię kredytową. Aby z niej skorzystać wystarczy tylko jedno kliknięcie. Natomiast po złożeniu typowego formularza, w którym podaje się swoje dane teleadresowe, po jakimś czasie kontaktuje się z nami pracownik banku w celu potwierdzenia transakcji, a następnie drukuje i podpisuje umowę kredytową. Od tego momentu zostaje nam udzielona szybka pożyczka, a umowa zostaje do nas przesłana pocztą lub kurierem. Niektóre banki preferują wyłącznie umowy w formie elektronicznej, co ma dodatkowo pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Bardzo ważne jest, aby zawsze dokładnie czytać umowy kredytowe, a w szczególności teksty, napisane drobnym druczkiem na samym dole kartki. Może okazać się, że bank żerując na niewiedzy swojego klienta, podwyższa oprocentowanie lub dolicza dodatkowe koszty obsługi. Warto przeczytać również regulamin przyznawania pożyczki przez Internet, ponieważ zazwyczaj można zrezygnować z umowy kredytowej w ciągu kilku dni od daty jej podpisania.
Kredyt przez Internet czy kredyt w siedzibie banku?
Podsumowując przedstawione wady i zalety kredytu przez Internet można stwierdzić, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebują gotówki. Takie kredyty przyznawane są już nawet w 15 minut, gdzie w siedzibie banku trzeba by było czekać nawet kilka dni. Pożyczka przez Internet dodatkową przewagę zyskuje tym, że nie trzeba dostarczać licznych zaświadczeń i poręczeń. Minusem może być wysokość kredytu, ponieważ przy osobistej wizycie w banku, limity są zazwyczaj znacznie wyższe. Jeśli chodzi o koszty i okres kredytowania, to w przypadku kredytu przez Internet oprocentowanie może być wyższe, a okres spłaty zadłużenia krótszy, niż w przypadku tradycyjnej umowy kredytowej. Jednak w obu przypadkach trzeba koniecznie zapoznać się z opisem oferty, regulaminem oraz samą umową, aby nie wpakować się w jeszcze większe problemy finansowe.