Co powinieneś wiedzieć o BIK i KRD
Dwiema najważniejszymi instytucjami w Polsce, które zajmują się zbieraniem informacji o uczciwych i nieuczciwych kredytobiorcach są Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Dłużników. Do ich zadań należy przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie informacji oraz danych gospodarczych osób, które zalegają ze spłatami rat kredytów i pożyczek lub też osób, które regularnie i sumiennie spłacają swoje zobowiązania. W BIK i KRD mogą być również widoczne zaległości w płatności czynszu za mieszkanie czy rachunków za prąd lub gaz. Głównym celem działalności obu instytucji jest pozbawienie niesumiennych dłużników poczucia anonimowości i ograniczenie im dostępu do kolejnych kredytów.
O pożyczce bez BIK
Zła historia kredytowa może w znacznym stopniu utrudnić wzięcie nawet niewielkiej pożyczki. Osoby posiadające zaległości w spłacie wierzytelności mogą jednak liczyć na firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki bez BIK i KRD. Pożyczka bez BIK i KRD jest dostępna dla wszystkich osób pełnoletnich, które zamieszkują na terenie Polski. Firmy pożyczkowe najczęściej oferują możliwość uzyskania niewielkiego wsparcia finansowego – od 100 do 5000 złotych. Niektóre instytucje są jednak skłonne pożyczyć o wiele więcej, bo nawet 20-30 tysięcy złotych. Czas spłaty można natomiast ustalać dowolnie w porozumieniu z firmą pożyczkową. Raty spłaca się zazwyczaj w cotygodniowych lub comiesięcznych odstępach.
Warunki otrzymania
Aby otrzymać szybką pożyczkę, wystarczy przedstawić swój dowód osobisty. Procedury przyznawania pieniędzy są maksymalnie uproszczone, dlatego instytucje pozabankowe nie wymagają posiadania zaświadczeń o dochodach czy pozytywnej historii kredytowej. Dzięki temu pożyczka bez KRD i BIK może być wzięta nawet bez osoby niepracujące na umowę o pracę, bezrobotne, zadłużone czy nieposiadające zdolności kredytowej. Instytucje pozabankowe traktują więc wszystkich klientów identycznie – nie oferują im innych warunków kredytowania ze względu na status finansowy czy zawodowy. Brak skomplikowanych formalności powoduje również, że szybka pożyczka może zostać przelana na konto klienta nawet w ciągu 15 minut od złożenia wniosku o jej udzielenie. Co więcej, pożyczki pozabankowe mogą być przyznawane za pośrednictwem Internetu. Klienci firm pożyczkowych nie muszą więc wychodzić z domu i składać wniosków kredytowych w siedzibie danej instytucji. Wystarczy, że wejdą na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy i wypełnią prosty formularz, w którym podadzą swoje najważniejsze dane. Zazwyczaj są one weryfikowane telefonicznie przez pracownika firmy pożyczkowej, jednak część tego typu instytucji zrezygnowała z tej procedury na rzecz wprowadzenia automatycznego systemu akceptowania wniosków. Warto także zaznaczyć, że niektóre instytucje oferujące szybkie pożyczki bez BIK i KRD wprowadziły promocje pozwalające na uzyskanie pierwszej pożyczki zupełnie za darmo. Pierwsza szybka pożyczka jest udzielana bez obowiązku zapłaty jakichkolwiek odsetek i prowizji (najczęściej dotyczy to kwoty 1000 złotych pożyczonych na okres 30 dni).
Plusy i minusy
Niestety, pożyczka bez KRD i BIK – jak każdy produkt finansowy – nie jest pozbawiona wad. Za największą z nich uważa się wysokie oprocentowanie oraz dużą liczbę prowizji, które sprawiają, że niektórzy klienci muszą oddawać dwukrotnie więcej niż pożyczyli. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacje takie nie są regułą i wielu pożyczkobiorców jest zadowolonych z wzięcia szybkiej pożyczki. Najczęściej podkreślają oni, że dzięki niej bardzo szybko uzyskali gotówkę nawet, gdy banki odmówiły im finansowania z powodu braku zdolności kredytowej lub złej historii kredytowej. Ponadto pożyczki tego typu są pożyczkami niecelowymi, co oznacza, że można je przeznaczyć na dowolny wydatek – wypełnić braki w domowym budżecie, naprawić samochód czy kupić podręczniki dla dzieci. Istotny jest również fakt, że dowolnie można ustalać kwotę i czas spłaty pożyczki określając jednocześnie jej koszty.
Pamiętajmy, że pożyczanie pieniędzy w instytucjach pozabankowych jest bezpieczne, jednak należy podchodzić do niego ostrożnie, by nie wpaść w spiralę zadłużenia. Pożyczki trzeba bowiem regularnie spłacać, co może stać się niemożliwe, gdy jednocześnie weźmiemy ich zbyt wiele. Zwracajmy więc uwagę na całkowity koszt wybranej pożyczki i kontrolujmy poziom swojego zadłużenia. Instytucje pożyczkowe nie odmówią nam bowiem kredytowania tak jak ma to miejsce w banku, gdy okazuje się, że nasze dochody nie pozwalają na pokrycie kolejnych rat.